ОЛЕКСАНДР СІМЧУК

100 знімків Миколи Козловського — зірки радянської фотожурналістики

Тридцять років, з початку 1960-х і до розвалу Союзу, Микола Козловський перебував у статусі топового спецкореспондента «Огонька» і зробив незліченну кількість фотографій. Ми вибрали сотню найцікавіших.
Клікайте/тицяйте на зображення, щоб збільшити
Народився Микола Федорович у 1921 в Сумах. Свій перший фотоапарат він отримав досить незвичайним чином. В підлітковому віці Микола мешкав в дитячій «комуні Макаренка» (втік з дому в голодний 1932), де приєднався до гуртка авіамоделювання і виграв всесвітній конкурс. Приз — автомобіль і фотоапарат. Автомобіль швидко експропріювали, зате камера залишилась.

Перша серйозна робота фотографа — «київський Нюрнберг», суд над полоненими нацистами, що відбувався прямо на Майдані у січні 1946. Знімки молодого Козловського оцінили. Так почався його шлях на вершину.

Працювати на «Огонёк» Козловський почав у 1948 і швидко побудував блискучу кар'єру. Уже через десять років він — повноцінна зірка з купою нагород і головний спецкор по УРСР. Бренд «Огонька» відчиняв перед ним будь-які двері. Замовлення особистого літака було для Козловського справою одного телефонного дзвінка. Слава Миколи Федоровича просочилася навіть за залізну завісу: наприклад, його фотографії виставлялися в МОМА.

Цікаво, що за всю кар'єру він не зробив жодного автопортрета. Помер Микола Федорович у 1996 році в улюбленому Києві.
Микола Козловський був одним з ключових апологетів епохи застою. Його фотографії далекі від реалістичності, це стовідсотковий глянець. Робітники фабрик — завжди у білосніжних халатах, діти — завжди чисті і щасливі, радянські вулиці — завжди зразково комфортні. Цей соціалістичний рай існував тільки на сторінках «Огонька», тому було би помилкою розглядати фотографії Козловського як суто репортажні. Це соцреалізм і особлива форма іконопису.

Знімки з подорожей ще цікавіші, адже за межами СРСР Козловський уже не соромився зображати брудну реальність. Навпаки, старанно підкреслював усі недоліки капіталістичних країн, уважно дотримуючись лінії партії. Подорожував він багато: Італія і Франція, Індія і Єгипет, навіть щось зовсім екзотичне, на зразок Джибуті та Шрі-Ланки. Про Японію навіть вийшла окрема фотокнига. В ній Козловський уже з усіх сил пройшовся по гнилих капіталістах та «американській воєнщині». До речі, з тієї поїздки він привіз символічний ключ від Кіото, який йому вручив особисто мер.

Чим далі від нас радянські часи, тим більше естетика Козловського видається самодостатньою і стильною. Що залишається від ідеологічного мистецтва, коли ідеологія зникає в Леті? Залишається чиста форма. Композиція і кольори. Вулиці і будинки. А також обличчя, які завжди буде цікаво розглядати.
ВУЛИЦІ КИЄВА
Козловський прожив у Києві все життя. Він любив і добре знав своє «місто-сад». Часто гуляв Трухановим островом. Із задоволенням брався за оспівування нових житлових комплексів. Суто про Київ у Козловського вийшло щойнайменше 6 книг, а за одну з них він отримав Шевченківську премію.
Велика Васильківська
Русанівка
Бульвар Шевченка
Києво-Печерська Лавра
Хрещатик
Сінний ринок
Бульвар Дружби народів
Вулиця Лисенка
ВДНГ
Філармонія
Гідропарк
ОБЛИЧЧЯ КИЄВА
Улюблений сюжет Козловського: розслаблені кияни гуляють столичними парками. Микола Федорович вмів знімати перехожих непомітно, але псевдоприродніх-напівпостановочних знімків у нього теж вистачає. Багато героїв фотографій Миколи Федоровича ставали зірками. Красиві дівчата отримували листи від самотніх солдатів. А трудівникам публікація вдалого фото могла дати серйозний кар'єрний поштовх.
КАРПАТИ
У 1966 році вийшла фотокнига Козловського «Карпати кличуть». Романтично-архаїчні гуцули там поєднуються з сучасними гірськолижними туристами.

Проект «Амнезія» тренує культурну пам'ять. Читай нас всюди:

Телеграм
Інстаграм
Фейсбук

РЕГІОНИ УКРАЇНИ
В якості фотожурналіста Козловський часто їздив у регіони — як України, так і решти СРСР. Найвідоміший знімок у цій підбірці зроблений в селі під Донецьком (тоді ще Сталіно). У чоловіків вихідний, вони миють машину і збираються у місто.
Донецьк
Новгород-Сіверський
Черкаси
Свалява
Вінниця
Кам'янське
Одеса
Дніпро
БАЛЕТ
Візьмемо на себе сміливість назвати фотокнигу про балет (1982) найсильнішою в доробку фотографа. Козловський завжди захоплювався балетом (і одружився із балериною, між іншим). Реальні моменти театрального життя тут поєднуються з постановочними фотографіями, знятими вдома у Миколи Федоровича.
СЕЛЕБИ
Статус топового кореспондента «Огонька» давав доступ до найвідоміших осіб СРСР. Козловський і сам належав до когорти багатих і впливових. Жив він у величезнів квартирі на Лютеранській (з дизайнерським каміном), куди мало не щодня навідувалися відомі актори і високі чиновники.
Хрущов
Патон
Горбачов та інші партійні бонзи
Шостакович
Рильський
Попович
Антонов
Блохін
ПОДОРОЖІ
На початку 60-х Козловський здійснив подорож «Через 15 морів та 2 океани», саме так і називається фотокнига 1962 року. Козловський почав з Болгарії, проїхав через Чехію і Францію на південь до Середземного моря, потім Африка, звідти в Індію і Східну Азію, і нарешті в Японію. (Пізніше ще вийшов окремий збірник японських фотографій, знятих тоді ж.) З відстані півстоліття ці фотографії виглядають цікавіше, ніж будь-який сучасний тревел-блог.
Італія
Туреччина
Єгипет
Джибуті
Шрі-Ланка
Індонезія
Японія
Найповніший архів Миколи Козловського — паблік на Фейсбуці.

Опубліковано 25 лютого 2019
Пірнай глибше в минуле: