ОЛЕКСАНДР POISON НЕЧАЙ

Чорна кузня Слобожанщини. Як починався український блек метал

Колискою чорного металу України вважається Харків. З цього міста почалася популяризація та зведення стилю в культ. Саме тут кувалися всі найзнаковіші групи жанру: Nokturnal Mortum, Hate Forest, Dub Buk та багато інших.
Іншої школи в нашій країні, крім харківської, по блек металу зараз не існує, і це визнають групи з різних куточків України. Течія, яка перетворилася на бурхливий потік із жанрів, лейблів та фестивалів, з'явилася у столиці Слобожанщини на Салтівці — найбільшому спальному районі України.

Все почалося в 1991 році з групи Suppuration, яка грала death metal, на той момент прогресивний та екстремальний стиль. Втім, уже на першій демці чути серйозний крен у чорноту. До складу групи входило лише три людини: Князь Варггот - вокал, гітара; Мунрутель - ударні; Ксааркват – бас. Двоє з них стануть основними стовпами української блечини та закріплять за собою статус першопрохідців сцени.
Демка Suppuration, 1992
Варґґот І Nokturnal Mortum

Женя Гапон в юності
У 1994 році вони створять Nokturnal Mortum. Зараз це найвідоміша і найвпливовіша група напрямку. Колектив входить у світові топи блек-метал гуртів і гримить вже більше двох десятиліть.

З моменту створення Nokturnal Mortum і до сьогодні у групі переграла маса музикантів, у складі залишався лише один постійний учасник – Варґґот, він же Євген Гапон. На момент створення NM йому було лише 20 років. Це людина вплинула на формування сцени і, можна сказати, задала тон усьому жанру.

Окрім Nokturnal Mortum Варґґот ще випустив окремі проекти: Mistigo Varggoth Darkestra, Vetche та Aryan Terrorism. Все це виходило під егідою чорнометалічних лейблів (зокрема, на одній із музформацій, що належить самому Гапону).

До речі, цікава деталь. За часів, коли у Харкові була зла міліція, шанувальників темної музики ніколи не чіпали і при згадці прізвища Гапон будь-якого волохатого одразу відпускали та передавали «привіт Жені». Кажуть, це відбувалося через те, що тато вокаліста Мортумів — важливий міліціонер, навіть якийсь час обіймав посаду заступника міністра МВС; окрім іншого, гордий власник нагороди «Лицар Вітчизни». Втім, це лише чутки.

Перший концерт Nokturnal Mortum, 1994 рік. Також на сцені Devoid, Infected і Limited Mutanter. Ведучий — покійний Сергій «Сэр» Щелкановцев.
КОЛИСКА: BEAT STUDIO
Допомогти з історією появи одного з наймізантропічніших напрямків металу погодився Amorth, який грав один час у Drudkh та Astrofaes, а також допомагав на записах Lucifugum, Nokturnal Mortum, Nocturnal Amentia, Лютомисл та М8Л8ТХ як сесійний музикант. Ми неквапливо прогулювалися серед панельних висоток, арабських фаст-фудів та магазинів з розливним пивом – усі атрибути правильного харківського спальника.

Amorth
« Золотий період у Слобожанського блек-металу можна визначити умовно з 1996 по 2008 роки. Тоді вийшли всі знакові релізи і було менше нацизму, більше язичництва.

Вся історія починалася тут – на вулиці Валентинівській, 33 (раніше Блюхера, 10). Студія була на першому поверсі звичайної хрущовки. Називалася вона "Beat Studio", нехитро. І належала Дмитру Бондаренку, котрий записав багато знаменитих релізів у себе вдома. Саме там кувався весь блек-метал. У кімнаті і репетирували, і грали на барабанах. Весь прикол у тому, що нагорі жила глуха бабуся і скарг на запис не надходило.

Із записом Lucifugum пов'язана одна смішна історія — коли вже писали фінальну частину, тобто вокал, на вулиці було літо, спекотно і вікна були відчинені. Вокаліст Faunus щось кричав у мікрофон, і тут підбігли діти: "Дядьку, не кричіть!"»
Lucifugum — «На крючья да в клочья!» (2000)
Роман СаЄнко І HATE FOREST
У цій же студії свої найзначніші альбоми записали Nokturnal Mortum, Astrofaes, Drudkh та Hate Forest. Останні два проекти є найзагадковішими не лише на українській, а й на світовій сцені.

Належать вони перу Романа Саєнка, який ніколи не дає інтерв'ю, не виступає і не позиціонує себе як публічну людину. Його перший проект Hate Forest був студійним і виступав лише на початку 2000-х на фестивалі «Коловорот» та ще на кількох тематичних заходах, назви яких ніхто не пам'ятає.
Один з небагатьох лайвів Hate Forest
Навколо цього гурту ходить безліч легенд, особливо через те, що Роман Саєнко не показується на людях і не дає живих виступів із новим проектом Drudkh. В миру він працює учителем. Якось він ходив школою у своєму мерчі з написом «Hate Forest»; до нього підійшов учень і запитав: «Романе Леонідовичу, а за що ви так ненавидите ліс?»

Amorth
В якийсь момент Роман сказав, що гурт відіграв своє і сказати більше нічого. Він закриває проект і надалі буде щось інше. З'явився Drudkh. Але ось цього року, на фестивалі „Нове Коло", вони виступатимуть. Взагалі, для всієї цієї тусовки дуже дивно так чинити — адже якщо ти зробив заяву, що всі, то дороги назад немає. Без повернень».
Зараз марка «Hate Forest» приносить гроші з продажу та перевидання старих альбомів на іноземних лейблах. Деякі відзначають, що цей проект сформував блек-метал сцену і вплинув на музикантів навіть більше, ніж Nokturnal Mortum.

Також серед знакових команд варто відзначити Astrofaes, які грали raw black, тобто сирий та непричесаний блек. Музиканти з цієї ж банди грають у Drudkh і тісно перетинаються із творчістю Романа Саєнка.

Amorth
«Популярність проектів Саєнка пов'язана з тим, що він дуже контактний і з самого початку активно переписувався з усім світом. Тоді, в доінтернетну епоху, люди писали один одному паперові листи. Активно обмінювалися музикою та мерчем. І чим більше ти спілкувався "із закордоном", тим швидше про тебе дізнавалися, звичайно ж. Роман чинив саме так. Через це у нього у світі є така популярність. Хоча, по суті, музика його проектів не найскладніша у плані виконання. Просто він увесь час на слуху. Та й статус закритості теж робить свою справу».
Взагалі, закрито в цьому середовищі — гарний тон і одна з важливих ознак автентичності. Справжній чорнометалічний воїн зайвий раз обличчям не торгує і воршипить свого козла подалі від людських очей.

Amorth
«Є ще один персонаж, дуже культовий – Юра Язичник. Мало хто навіть знає, як він виглядає. Він малював обкладинки для тих же Drudkh та Hate Forest. Ми рідко бачимося, раз на рік. Він з'являється раптово і так само зникає. Може ходить лісами, може їде в якісь інші подорожі. Він не має соціальних мереж і ми розмовляємо при зустрічі на абстрактні теми, не торкаючись соціуму чи політики».
Графіка Юри Язичника
oriana І коловорот
Блек-метал традиційно тримається осторонь мейджор-лейблів (і ця нелюбов взаємна). В 1998 Варггот заснував власний лейбл Oriana Music, на якому разом з лідерами сцени виходили Lucifugum, Reusmarkt, Astrofaes та інші. Також існував сублейбл Kolovrat, який випускав уже менш наближені до NM команди.
Касетні релізи Oriana Music
Ця ж тусовка організовувала знаковий фестиваль «Коловорот», який проходив з 1998 до 2010, і потім відродився 2017 (але вже в Києві). На першому виступали лише три команди, але вже через пару років він став масштабною дводенною подією.

Є також у Nokturnal Mortum однойменний музичний магазин у самому центрі Харкова. Зараз він є одним із найстаріших у місті.
2001
Nokturnal Mortum часто приписують тісний зв'язок із ультраправим рухом. І не лише через характерну форму слов'янського солярного символу. Спочатку їх у піснях було менше націонал-соціалізму і більше пагану. Зараз вектор змінився — особливо з моменту, коли вони почали співати українською і відмовилися від Росії як явища.

По суті, Євген Гапон і не приховує своїх позицій. В одному відомому інтерв'ю він журиться з приводу небілих мешканців Харкова: «Харків є одним із найзабрудненіших у плані емігрантів міст. У нас дуже багато проблемних місць. Наприклад, базари притягують цю наволоч. І адміністрація міста далеко не слов'янська. Думаю, що все це разом і породило у багатьох ненависть та бажання створити щось, що могло б протистояти цьому. Негативний настрій частково переріс у музику».

Amorth
«У Мортумів були фірмові футболки з написом "Слава Україні" у кружечку з патронів з автоматом у вигляді свастики та тризубом. У той час сказати на вулиці такий слоган було майже нацизмом. У 2001 році таке складно було уявити. Такий мерч виходив дуже обмеженим тиражем і видавався лише своїм».
ЩО ЗАРАЗ
Зараз у блек-металу піднялася хвиля популярності, з'явилася маса його відгалужень. Трохи пізніші проекти з Харкова (такі як Khors та Dub Buk) мали не менший вплив на формування сцени Східної Європи. З'явився фестиваль «Нове Коло», який прагне стати масовим заходом, присвяченим пам'яті предків та розвитку класичних піджанрів блек-металу. До сцени приєднуються вже не тільки ультраправі язичники, а цілком невинні хіпстери, які прагнуть експериментувати зі звучанням. Історія продовжується.
Опубліковано 15 березня 2019
Читай глибше: