АСЯ ГАРБУЗОВА

Прогулянка психоделічним лісом. 10 дитячих ілюстраторів, які нас сформували

Що малювали в українських дитячих виданнях, коли зайчики не були милими, верби ліричними, а українки сумними. До вашої уваги підбірка ілюстрацій для дітей минулого століття.
Клікайте/тицяйте на зображення, щоб збільшити
СЕРГІЙ КОНОНЧУК
(1912-1941)
Графік та художник анімаційних фільмів. Почав працювати дуже рано, але і дожив всього до 29 років. У 17-річному віці вже співпрацював з видавництвом «Культура» і почав вчитися графіки у Київській художньо-промисловій школі. Згодом працював художником-мультиплікатором на «Українфільмі»; зокрема над мультфільмами «Тук-Тук і його товариш Жук» (1935) і «Зарозуміле курча» (1936).
У його роботах, особливо ранніх, відчувається чималий вплив графіки Нарбута. Найбільше вирізняються декоративні елементи. Орнаменти, завитки, вишивки, створені жвавими і легкими штрихами, додають цінності і особливої радості ілюстраціям Конончука.
ОХРІМ СОДОМОРА
(1904–1968)
Графік, плакатист та ілюстратор з Борисполя. Вчився іконопису у Києво-Печерській лаврі. Співпрацював із видавництвами «Час», «Дніпросоюз», «Дзвін», «Вернигора», з журналом «Сяйво». Оформлював видання Грінченка, Шевченка, Глібова, Остапа Вишні, українські народні казки. Найвідоміші його роботи — ілюстрації до книжок «Війна грибів з жуками» і «Прибадашка».
За свою стилістичну манеру піддавався неабиякій критиці. Був заарештований у 1949 році за звинуваченням в антирадянській діяльності, через шість років амністований, але так і не дочекався реабілітації. Жив у Києві на Подолі, похований у 1968 році на Печерському кладовищі.
В'ЯЧЕСЛАВ ЛЕГКОБИТ
(1941–1980-ті)
Графік, ілюстратор і художник-мультиплікатор. Вчився у Київському художньому інституті у Г. Якутовича та В. Касіяна. Друкувався у видавництвах «Веселка» і «Дніпро», журналах «Барвінок», «Малятко» і «Піонерія». Ілюстрував видання Руданського, Михеїва, Григорука.

Був автором книжок «Хто що малює» (1968) «Перепеличка мала-невеличка» (1975), українських скоромовок «Женчик, женчик невеличка» (1976).
ВОЛОДИМИР ГОЛОЗУБІВ
(1925–2000)
Київський ілюстратор, графік, закінчив графічний факультет Київського художнього інституту. Співпрацював переважно із видавництвом «Веселка», в останні роки життя — з «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

За ілюстрації до українських народних казок у 70-х роках отримав нагороди Всесоюзного конкурсу кращих видань, братиславського і лейпцизького книжкових конкурсів. Особливо помітні у його роботах антропоморфні тварини в побутових українських сюжетах. Був тонким стилізатором, чітко продумував декоративні елементи, неповторні динаміку і композицію.
ЮЛІЙ КРИГА
(1927–1990)
Графік з Харкова. Закінчив школу і працював у Києві, переважно з видавництвами «Веселка» і «Дніпро». Був учасником всесоюзних та міжнародних мистецьких виставок, ілюстрував дитячі видання. Любив малювати щоки!
«Амнезія» — це дослідження українського забуття. Читай нас всюди:

Телеграм
Інстаграм
Фейсбук
ІВАН-ВАЛЕНТИН ЗАДОРОЖНИЙ
(1921 - 1988)
Художник, відомий, передовсім, як монументаліст. Народився у Ржищеві, вчився у Київському державному художньому університеті. Заслужений діяч мистецтв, посмертно отримав Шевченківську премію.

Завдяки книзі «Кирило Кожум'яка» (Київ, Веселка, 1983) неможливо оминути його як ілюстратора і графіка. Досконала площинність робіт, гармонійна колористика і композиція нагадують про народне сакральне мистецтво, і водночас створюють власний унікальний і глибокий світ.
ОЛЕНА ЯБЛОНСЬКА
(1918–2009)
Ілюстраторка, заслужена художниця України, сестра Тетяни Яблонської. З дитинства малювала, в 16 років вступила до Київського художнього університету, вчилася у Кричевського.

Працювала у видавництві «Веселка» протягом двадцяти років, окрім цього малювала пейзажі і натюрморти, допоки не втратила зір у 89 років. Ілюструвала переважно дитячі видання, зокрема відомі «Катруся вже велика», «Дід Мазай і зайці», «Ластiвка з Лужицi», «Кую, кую чобiток», «Малятам-соколятам».
ВІКТОР МАЛИНКА
(1935)
Російсько-український живописець, графік, аквареліст. Народився в Таганрозі, у 60-х вчився в Київському державному художньому інституті на факультеті графіки. Працював художнім редактором у видавництві «Молодь». Пізніше викладав на кафедрі живопису Київського інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну.
Ілюстрував переважно дитячі книжки, народні і авторські казки: українські, російські, туркменські, грузинські, ненетські, якутські тощо. У цих роботах вирізняються декоративно-оздоблювальні деталі, притаманні конкретному народові, використані чисті і яскраві кольори, дуже жива і динамічна композиція.
ЕДВАРД КОЗАК
(1902–1992)
Видавець, гуморист, дизайнер, карикатурист, іконописець. Редагував та ілюстрував часопис «Зиз» і «Комар»; співпрацював із видавничим концерном І. Тиктора; у Кракові – із журналом «Юні друзі», «Дорога». Під час вимушеної еміграції очолював український мистецький гурток «Зарево» та Спілку образотворчих митців. У 50-х переїхав до США, де видавав популярний гумористично-сатиричний часопис української діаспори «Лис Микита».

Нижче його ілюстрації до однойменної книги Івана Франка (Краків-Львів, Українське видавництво, 1944) і «Казки невеличкої про курчатко й про шуліку» (Торонто, 1973).
АНАТОЛІЙ БАЗИЛЕВИЧ
(1926–2005)
Майстер графіки, визнаний Народний художник України. Навчався у Харкові, у 50-х переїхав до Києва і співпрацював з видавництвами «Молодь», «Веселка», «Дніпро», «Мистецтво» та іншими.

Відомий, передовсім, ілюстраціями до «Енеїди» Котляревського, що перевидавалася з його малюнками 17 разів. Окрім цього, створив графічні цикли до класичної літератури, світової і української, ілюстрував видання з творами Шевченка, Гашека, Крилова, Кропивницького. Його ілюстрації вражають точністю, образністю, своєрідною філософсько-іронічною дотепністю та життєрадісністю.
Зображення узяті з сайтів uartlib.org, chytanka.com.ua, казка.укр,
а також з особистого архіву авторки.

Опубліковано 6 лютого 2019
Читай більше:
Made on
Tilda