6 текстів про візіонерів та аутсайдерів

Фантазери і безумці, втікачі і бродяги, диваки і самітники. Такі люди рідко досягають успіхів (війну проти вітряків неможливо виграти) — зате відкривають нові простори і протоптують стежки в незвідане. Якими уже спокійно ходимо ми, нудні власники здорового глузду.
1
Олесь Бердник писав метафізичну фантастику для підлітків, двічі сидів, намагався втекти з ГУЛАГу на повітряній кулі, розробив власну космогонічну теорію (з титанами і Люцифером), а також заснував Українську Духовну Республіку. Розбираємся у химерній біографії культового українського косміста.
2
Художник, живущий на дне, одаренный маргинал и юродивый гений. Этот вангоговский образ закрепился в истории, став подобием литературного героя. Именно таким человеком был Коля Новиков — художник-бомж, культовый персонаж и легенда для нескольких поколений одесского подполья.
3
Художника Федора Тетянича (1942-2007) сміливо можна назвати першим перформером незалежної України. Відомий він також збиранням сміття і грошей на колонізацію Марса. Прагнув перетворити людство на радіохвилі (або промені сонця). Створював апарати для виживання після техногенної катастрофи. Очевидно, це людина четвертого тисячоліття; як він потрапив у наші часи — загадка.
4
Первооткрыватель украинского нойза и фри-джаза, автор парадоксальных стихов и абстрактных скульптур, ценитель самодельных музыкальных инструментов и ржавого металла. Легендарный подпольный артист Юрий Зморович (он же Зморро, он же Минималиссимус) уже более 50 лет с легкостью жонглирует стихиями творчества, тем самым себя уподобив стихии.
5
В 80-х одесский концептуалист Леонид Войцехов стал одним из первых художников Украины, кто начал организовывать уличные акции. Опасное это было дело — выходить на улицу среди белого дня, легко было схлопотать обвинение в тунеядстве и отправится на исправительные работы. Но чем же ещё заниматься, когда на работу не хочется, зато есть много конопли и безумных друзей?
6
Мирослав Ягода (1957-2018) — найцікавіший художник львівського андеграунду. Він жив у майстерні зі щурами, продавав картини за безцінь, чіплявся до людей на вулицях, писав дивні вірші і п'єси, тричі лежав у психлікарні, колекціонував розп'яття. Пробуємо розібратися у його непростій біографії.